Формування здорового способу життя




ЗМІСТ

Вступ ……………………………………………………………………………
Надання допомоги дітям дошкільного віку у формуванні системи
самозахисту шляхом застосування здоров'язберігаючих технологій
Організація здоров'язбережувальної діяльності у дошкільному закладі
Індивідуальна програма здорового способу життя
Принципи здоров'язбережувальної діяльності у дошкільному закладі
Система роботи з формування здорового способу життя
Система управління здоров 'язбережувальною діяльностю
Профілактична робота
Ігри, що оздоровлюють
Крапковий масаж
Пальчикові вправи та ігри
Схема оздоровчої роботи
Оздоровча робота
Система загартування в дошкільному закладі
Повітряний душ
Організація рухового режиму
Модель рухового режиму в дошкільному закладі
Рухливі ігри за мотивами казок
Спортивні розваги
Орієнтовні заходи фізкультурно-оздоровчої роботи
Робота з батьками
Орієнтовний план роботи з батьками
Консультація «Фізичне виховання дітей в сім'ї»
Усний журнал «Здоров'я дітей в наших руках»
Анкети
Робота з педкадрами
Пам'ятка для вихователя
Ділова гра «Школу здоров'я - створюємо самі» І
Медико-педагогічні наради (орієнтовний план)
Анкети
Рекомендації по впровадженню досвіду
Література

ВСТУП
Діти - майбутнє кожної держави, перспективи її економічного, соціального та духовного розвитку.
Здоров'я завжди було головним чинником безпеки нації. Але саме на початку третього тисячоліття ця істина почала звучати, як дзвін на сполох. Завдання поліпшення здоров'я дітей не може бути вирішене тільки зусиллями медиків. Здоров'я має бути одним із результатів освіти.
І сьогодні з впевненістю можна сказати, що педагоги можуть зробити для здоров'я дітей більше, ніж лікарі. Це не означає, що вони мають виконувати обов'язки медичних працівників. Просто вихователі повинні робити так, щоб перебування дітей в дошкільному закладі не шкодило здоров'ю малят, а навпаки - зміцнювало його. Завдання педагогів - формувати у дітей пріоритети здоров'я, почуття відповідальності за нього і навчати їх бути здоровими.
Здоров'я підростаючого покоління - це „золотий фонд" суспільства. Здоровою вважається гармонійно розвинена людина, яка добре пристосована до навколишнього середовища, постійно реалізує свої фізичні та розумові здібності, вносить посильний, відповідний до її можливостей, вклад у благополуччя суспільства.
Виховувати таку особистість можна лише тоді, коли у кожного члена суспільства будуть сформовані навички здорового способу життя, коли людина з раннього віку навчається контролю за своїм фізичним станом і раціональної поведінки в конкретних умовах життя, виробить усвідомлене негативне ставлення до шкідливих звичок.
Враховуючи актуальність зазначеної проблеми, її недостатню розробленість і практичну значущість, важливим сьогодні є створення сучасної моделі дошкільного закладу - закладу сприяння здоров'ю. По суті, кожен дитячий садок повинен стати Школою сприяння здоров'ю. В такій школі мають бути необхідні психолого-педагогічні та медичні умови для збереження і зміцнення здоров'я малят, для всебічного розвитку здорової особистості.
Головною метою такого навчального закладу є формування та розвиток фізично-, психічно-, соціально- і моральноздорової особистості зі стійкими переконаннями та системою знань про здоров'я і здоровий спосіб життя.
Одним із пріоритетних напрямків виховання дошкільнят, як зазначено у Базовому компоненті дошкільної освіти України, є забезпечення повноцінного фізичного розвитку дітей, охорона та зміцнення їхнього здоров'я. Отже, дошкільний заклад і вихователь несуть правову та моральну відповідальність за здоров'я дошкільнят, повинні створювати позитивну ауру, культ здоров'я в дитячому садку та сім'ї.
Для вирішення проблеми формування, збереження й зміцнення здоров'я дітей дошкільного віку на практичному рівні необхідно здійснювати профілактичне медичне обстеження дітей, проводити навчально-виховні заходи щодо формування основ здорового способу життя, залучати дітей до різних видів фізкультурно-оздоровчої діяльності.
Здоров'я дитини - перш за все! І це має пам'ятати кожен працівник дошкільного закладу.

Надання допомоги дітям дошкільного віку у формуванні системи самозахисту шляхом застосування здоров'язберігаючих технологій
(З досвіду роботи ДНЗ №36 Київського району м. Харкова)

З прикрістю доводиться констатувати тривожний факт: в Україні за останнє десятиріччя кількість дітей з певними відхиленнями й розладами у своєму здоров'ї й розвитку досягла критичного рівня. Багаторічні спостереження показують: практично в будь-якому масовому дошкільному закладі 65-85 % дітей мають різні проблеми в здоров'ї. Статистика свідчить: фізіологічно здоровими народжуються лише 14 % малят, а кількість справді здорових дітей дуже незначна - всього-навсього 5-7% . Ситуація катастрофічна.
Можна небезпідставно спрогнозувати, якими значними проблемами це обернеться в найближчі два-три десятиріччя.
Які ж можливі перспективи подолання кризового стану здоров'я та фізичного зростання наших наймолодших громадян? Адже вирішувати актуальну проблему слід на державному рівні .
У Законі України „Про дошкільну освіту " зазначено: період дошкілля є базовим етапом фізичного, психологічного та соціального становлення дитячої особистості. То ж не дивно, що проблема формування здоров'я дітей дошкільного віку, його охорони , зміцнення та реабілітації як стрижнева в освітньому процесі ДНЗ була й залишається досить актуальною.
Наш дошкільний заклад поєднує в своїй діяльності всебічний розвиток особистості дитини, надання їй необхідних знань, умінь і навичок здорового способу життя, збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров'я дитини.
З перших днів існування колектив закладу поглиблено працював над проблемою виховання здорової дитини. Було створено всі умови для вирішення даної проблеми: обладнано фізкультурні куточки, зал для нетрадиційної фізкультури. За дошкільним закладом закріплені працівники дитячої поліклініки №23: лікар-педіатр, медсестра. Але всі зусилля педагогічних та медичних працівників нашого закладу щодо зміцнення здоров'я дошкільнят не давали бажаних результатів: захворюваність залишалась високою.
Дослідження показали, що:
 на першому місці – діти з гострими респіраторними захворюваннями;
 на другому - діти з захворюваннями органів дихання;
 на третьому - діти з ЛОР захворюваннями;
 на четвертому - діти з захворюваннями шкіри;
 на п'ятому - діти з захворюваннями органів травлення;
 на шостому - діти з захворюваннями нервової системи.
Такий стан здоров'я малят змусив працівників нашого дошкільного закладу поглибити роботу з охорони життя, зміцнення здоров'я та зниження захворюваності малят, використовуючи такі методи й засоби, які сприяли б функціональному вдосконаленню дитячого організму, робили його стійким та витривалим. Було визначено основне завдання подальшої діяльності дошкільного закладу: вдосконалити систему роботи з оздоровлення та фізичного зміцнення дитячого організму. Цій роботі передував активний пошук нових форм і методів оздоровлення дітей, вивчення нормативних документів, методичної літератури. Визначитися з метою нашої роботи допомогли статистичні дані вітчизняних та зарубіжних вчених, які вважають, що здоров'я людини на 10% залежить від медичного обслуговування, на 20% - від екології, на 20% - від спадковості і на 50% здорового стану людини залежить від того, як вона розуміє, що таке здоров'я і здоровий спосіб життя. До того ж, згідно з Національною доктриною розвитку освіти в Україні перед нами постає пріоритетне завдання - виховувати в дитини відповідальне ставлення до власного здоров'я і здоров'я людей, що поруч, як до найвищої індивідуальної та суспільної цінності.
Вивчені матеріали, спостереження, аналітична діяльність об'єднались в систему роботи щодо формування у дітей здорового способу життя. Система передбачає декілька напрямків роботи:
• робота з вихователями;
• робота з дітьми;
• робота з батьками;
• робота з працівниками охорони здоров'я.
Система роботи стала основою проекту практичної програми, яка забезпечує постійність, дієвість, ефективність роботи з оздоровлення дітей.
Ефективності різноманітних форм роботи з питань зниження рівня захворюваності дітей,сприяє співпраця дошкільного закладу та дитячої поліклініки № 23. Медичне обслуговування здійснюють медичною сестрою та лікарем поліклініки, закріплені за дитсадком. Щороку проводиться диспансеризація дошкільнят лікарями-спеціалістами, що дає змогу своєчасно виявляти дітей з хронічними захворюваннями та впроваджувати належне лікування й оздоровчі заходи. Ми розробили свою схему проведення профілактичної роботи: на першому, диференційовано-діагностичному етапі, проводиться обстеження дітей, тестування, визначення групи здоров'я; на другому - індивідуально-програмовому, розробляються групові чи індивідуальні програми оздоровлення дітей. Третій, оздоровчий етап, поділяється на секцію засобів (добір коригуючи вправ) та секцію матеріально-технічного забезпечення (вибір відповідного обладнання, індивідуального інвентарю).На останньому, контрольно-аналітичному етапі, аналізуються результати оздоровчо - профілактичної роботи, підводяться підсумки.
Педагоги та медичні працівники тісно контактують. Лікар і медсестра, як правило, оглядають дітей у присутності вихователів. Вони обмінюються думками про стан здоров'я малюків, планують конкретні заходи щодо їх оздоровлення, на основі медичних показників заповнюють „аркуші здоров'я".
Велику увагу приділяємо дихальній гімнастиці. Вчені вважають, що дихання - своєрідний ключ до всієї фізіології тіла, оскільки воно безпосередньо пов'язане з працездатністю людини, її емоціональним станом. Тож ми, передусім, навчаємо дітей правильно виконувати вдих і видих під час рухів: вдих рухається через ніс, видих - ротом, спокійно, без поштовхів, губи при цьому складені трубочкою для створення опору повітря. Регулярне виконання дихальних вправ зміцнює м'язи живота, поліпшує кровообіг, активізує серцеву діяльність.
Весь час перебування дітей в дошкільному закладі підпорядкований певному режиму, який рекомендує Базова програма „Я у Світі". Але програма розрахована на здорових дітей. Тому ми на одній із педрад, заслухавши думки педагогів, медиків, вирішили, що нашим, частохворіючим, дітям потрібен гнучкий режим. Педагог повинен вміти вчасно помітити залежність стану здоров'я кожної дитини від тривалості того чи іншого режимного моменту. Вихователь має право скоротити час прогулянки в несприятливу погоду тій чи іншій дитині, яка тільки-но перехворіла.
Весь режим дитячого закладу - це певна система, в якій кожна мить життя дитини є загартування. При організації загартування особливо важливо дотримуватися принципу індивідуального підходу, поступовості, системності. День починається з ранкової гімнастики під музику у полегшеному одязі - залежно від температури повітря. Будь-який вид загартування диференційований. Загальна тенденція - якомога ближче поставити кожну дитину в гармонію з оточуючими умовами. Це означає: не переохолодити, не перегріти.
В умивальній кімнаті проводиться обтирання вологою рукавичкою з поступовим пониженням температури. Для цього використовуємо дві посудини: в одній вода потрібної температури, друга - порожня. В неї, після обтирання, кладуть рукавички. Потім всі рукавички помічник вихователя полоще і просушує.
Тут же проводимо контрастне бризкання ніг. В одній бризкалці гаряча вода, в другій - холодна вода. Кожні 2-3 дні температура води зменшується -підвищується.
В груповій кімнаті діти отримують повітряний душ від звичайного побутового вентилятора, поступово зменшуючи відстань до вентилятора і збільшуючи тривалість процедури.
Після обіду - полоскання порожнини рота водою кімнатної температури, або відваром лікарської трави, або розчином олії чайного дерева (змінюється кожен тиждень). Перед сном обов'язкова улюблена прогулянка „доріжкою здоров'я", „пляшковий" масаж. Із задоволенням діти виконують крапковий масаж.
Якщо дитина захворіла на одному із етапів загартування, то після одужання робота починається з самого початку.
Наш досвід показав, що регулярно загартовувана дитина набагато рідше хворіє, легше переносить будь-яке захворювання, швидше одужує.
Для профілактики карієсу і дотримання гігієни ротової порожнини найважливішою є роз'яснювальна робота. Крім того, протягом року проводимо санацію зубів (лікар поліклініки № 23).
Стан здоров'я дитини - міцна основа успішного сьогоднішнього та завтрашнього життя. Тож у питанні фізвиховання зважаємо не лише на формування рухового досвіду дітей, розвиток їхніх фізичних якостей, а передовсім на ефективність зміцнення здоров'я, забезпечення високого рівня працездатності, витривалості.
В дошкільному закладі створені належні умови для фізичного розвитку дітей, в наявності є чудовий зал, обладнаний необхідним інвентарем. Крім стандартного обладнання, використовуємо в роботі нестандартне фізкультурне обладнання, виготовлене своїми руками (куби, колоди, кеглі, сліди тощо).
Заняття з фізкультури плануються та проводяься з урахуванням стану здоров'я дітей та завдань їх оздоровлення. Вихователі знаходять такі форми і методи навчання, які не тільки поліпшують стан фізичного розвитку вихованців, а й сприяють особистісному зростанню кожного із них. Обов'язково звертається увага на фізичне навантаження кожної дитини. Педагоги в роботі з дітьми використовують авторську систему фізичного виховання М.Єфименка, доповнюючи її власними напрацюваннями.
Гімнастику пробудження після денного сну проводимо так, щоб повільно вивести малюка із стану сну, спокою до активного робочого ритму: від розслаблених повільних, горизонтальних положень до вертикальних активних поз і бігу.
Серед організаційних заходів, обов'язкових для впровадження в освітній процес, традиційними стали в нашому дошкільному закладі Дні здоров'я; фізкультурні свята, розваги. День здоров'я, наприклад проводимо ми один раз на місяць, починаючи з першої молодшої групи. В цей день плануються різноманітні форми роботи з фізичного виховання, валеології та активна рухова діяльність дітей. Щоб день здоров'я став для малюків справжнім святом, готуємось до нього заздалегідь. Плануємо заходи для всього дошкільного закладу і для кожної групи окремо: ранкову гімнастику, спортивні розваги, рухливі ігри, театр. Темі здорового способу життя присвячені бесіди, читання художньої літератури, інсценівки та образотворча діяльність.
Кухарі в цей день готують незвичайні страви, як то „ Бабусин борщик , котлетки „ Колобок ", салат „ Вітамінчик ". День здоров'я в нашому дошкільному закладі - це справжнє свято.
Для зміцнення здоров'я наших вихованців ми намагаємось будувати освітньо-виховний процес на занятті в такий спосіб, щоб на ньому цілковито впроваджувався принцип оздоровлення. Тож у ході заняття кожен вихователь здійснює низку реабілітаційно-оздоровчих заходів:
• дихальні вправи та ігри з використанням звуконаслідування;
• мімічні, імітаційні вправи;
• пальцеві ігри;
• фізкультурні хвилинки;
• фізкультурні паузи між заняттями;
• читання віршів, загадок, примовлянок, приказок, пісень про
здоров'я та його охорону, про безпеку життя.
Комплексне використання різних оздоровчих технологій підпорядковується визначеним освітнім та виховним завданням й органічно входить до змісту заняття.
Оскільки ми працюємо над пошуком нових форм та методів оздоровлення дітей, не забуваємо про харчування. Всі нюанси організації харчування дітей враховуються при складанні перспективного 10-денного меню, в розробці якого приймають участь медсестра, шеф-кухар, завгосп, завідуюча. Харчування у наших малят трьохразове. Проводиться С-вітамінізація третього блюда. Дбаючи про зміцнення здоров'я дитини, не обминаємо увагою родину. Досить часто методи виховання дитини в родині та в дитячому садку не збігаються. Певна річ, батьки хочуть бачити своїх дітей здоровими, хоча, не всі розуміють і знають, як цього досягти. Робота з родиною завжди була непростою, труднощі повсякденного життя ставлять нас перед необхідністю розширювати зміст роботи з батьками, більш цілеспрямовано й активно допомагати сім'ї зміцнювати здоров'я дитини, здійснювати всебічний і гармонічний її розвиток.
Серед усіх форм роботи перевагу віддаємо бесідам, консультаціям, Дням відкритих дверей, зустрічам в клубі „ Молодих батьків ", „Усним журналам" за участі в практичних заняттях і дітей, і батьків. Залучаємо батьків до життя дітей в дитячому садку: спільні розваги, свята, виставки спільних робіт. Ми переконані: лише єдність вимог здорового способу життя в родині і в дошкільному закладі сприятиме формуванню у дитини свідомого ставлення до власного здоров'я.
Ми розробили заходи, спрямовані на зниження захворюваності, оздоровлення дітей протягом навчального року та в літній період. Проводимо санітарно-освітню роботу с працівниками, дітьми, батьками. Систематично аналізуємо причини захворюваності вихованців. Питання зміцнення та охорони здоров'я малюків заслуховуються на медико-педагогічних та педагогічних радах, загальних зборах трудового колективу, ухвалюються дієві рішення.
Такий режим роботи дошкільного закладу, насичений оздоровчими процедурами, загартовуючими заходами та злагоджена робота педагогів і медпрацівників принесли добрі результати: підвищився рівень загального фізичного розвитку дітей, знизилась захворюваність . Зросли кількісні та якісні показники основних рухів дошкільників. Помітно підвищився їхній інтерес не тільки до фізичної культури, а й до результатів своєї рухової діяльності.
Так педколектив спільно з медпрацівниками та батьками зробили перші кроки до виконання поставлених перед собою завдань: духовне і фізичне вдосконалення дитини - понад усе!

ОРГАНІЗАЦІЯ ЗДОРОВ'ЯЗБЕРІГАЮЧОЇ ДІЯЛЬНОСТІ У ДОШКІЛЬНОМУ ЗАКЛАДІ

Організація оптимальної системи здоров'язбережувальної діяльності в дошкільному навчальному закладі вимагає вирішення цілого комплексу завдань:
• пошуку сучасних, ефективних наукових підходів до моделювання педагогічної та оздоровчої діяльності;
• створення результативної стратегії керівництва здоров'язбережувальною діяльностю в дошкільному навчальному закладі;
• визначення педагогічних умов, які б забезпечили максимальну ефективність здоров'язбережувальної діяльності.
В дошкільному закладі ці завдання реалізуються через комплекс повноцінного медичного обслуговування, створення екологічно сприятливого життєвого простору здоров'язбережувального та здоров'яформувального середовища, оптимізацію рухового режиму дітей. Недоцільно організована діяльність дітей призводить до руйнування фізіологічних, духовних та соціальних основ дитини, що проявляється у зниженні працездатності, імунодефіциті тощо. Виходом є створення середовища та технологій, що формують та зберігають здоров'я в усіх його проявах, включаючи фізичну, психічну, духовну та соціальні складові.
Великий оздоровчий потенціал закладений у сучасних педагогічних особистісно орієнтованих технологіях, які ставлять у центр всієї освітньої системи особистість дитини і характеризуються антропоцентричністю, гуманістичною та психотерапевтичною спрямованістю і ставлять за мету різнобічний, вільний, творчий розвиток дитини.
Дуже важливим є питання стану здоров'я самих педагогів та їх відношення до власного здоров'я. Адже вихователь має бути прикладом для своїх вихованців.
Чим нижчий рівень грамотності вихователя з питань зміцнення й збереження здоров'я, тим менше ефективності педагогічного впливу на дітей. Педагогу недостатньо отримати на початку навчального року аркуш здоров'я групи і разом з батьками виконувати рекомендації лікаря. Перш за все вихователь має бути взірцем для своїх вихованців в здоров'язбереженні, здоровий спосіб життя має бути нормою його життя.
Для ефективного впровадження у педагогічну практику ідей здорового способу життя необхідно вирішення трьох проблем:
1. Зміни світогляду вихователя, його відношення до самого себе, свого
життєвого досвіду в сторону розуміння власних почуттів, хвилювань з позиції проблем здоров’язбереження;
2. Зміна відношення вихователя до вихованців. Вихователь повинен приймати дитину такою, якою вона є насправді і на основі цього намагатися зрозуміти, які її особливості, здібності, уміння, можливості розвитку;
3. Зміна відношення вихователя до завдань оздоровлення, яке забезпечує розвиток дитини з максимальним збереженням здоров'я.
Ці напрямки і визначають шляхи підвищення педагогічної майстерності педагога через усвідомлення власних проблем і особливостей, засвоєння методів ефективної здоров'язберігаючої педагогічної взаємодії з вихованцями.
Ефективно використовувати в роботі Індивідуальну програму здоров'я для вихователя та його вихованців.
ІНДИВІДУАЛЬНА ПРОГРАМА ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ
Деякі фактори освітнього середовища суттєво впливають на стан здоров'я дітей. Це організація навчально-виховного процесу, психологічний фон занять (стиль спілкування вихователя з дітьми), методи і форми навчання, санітарно-гігієнічні умови (повітряний, температурний режим тощо), руховий режим дітей (врахування вікових особливостей), збалансоване харчування, медичний контроль та оздоровчі заходи.
Серед основних факторів, що негативно впливають на здоров'я дітей, можна виділити такі:
• недостатня рухова активність;
• порушення гігієнічних вимог в організації навчального процесу;
• авторитарний стиль спілкування;
• відсутність диференційованого підходу;
• неправильне харчування;
• недостатня компетентність педагогів з питань здоров'я;
• не благополучне здоров'я вихователів;
• недостатній розвиток у педагогів особистих якостей (добродушності,
почуття гумору тощо).
Здоров'я дитини можна вважати нормальним, якщо вона:
• вміє подолати втому (фізичне здоров'я);
• проявляє розумові здібності, уяву (інтелектуальне здоров'я);
• урівноважена, доброзичлива (моральне здоров'я);
• комунікативна (соціальне здоров'я).
Створюючи індивідуальну програму здорового способу життя для себе та своїх вихованців, педагогу важливо визначити принципи і методичні правила, яких слід дотримуватись самим педагогам, а потім уже навчати дітей. Варто глянути на себе зі сторони: як ви рухаєтесь, як говорите, як слухаєте. Чи можете бути прикладом для своїх вихованців? Чи любите себе, чи вдячні природі за те, що живете?
Правильно складена програма здорового способу життя, план допоможуть:
• проводити навчально-виховну роботу до появи хронічних
захворювань;
• зменшити кількість захворювань у вашому дитсадку (групі);
• навчити вихованців відповідального ставлення до власного здоров'я;
• навчити та закріпити отриманий досвід на практиці;
• включити елементи ефективного запровадження та методи оцінки
проведеного навчання;
• посилити зв'язок між знаннями про своє здоров'я, відношенням до
нього та поведінкою.
ПРИНЦИПИ ЗДОРОВ'ЯЗБЕРІГАЮЧОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В ДОШКІЛЬНОМУ ЗАКЛАДІ.
• Гуманізація - пріоритетність особистісного, індивідуального розвитку
кожної дитини в організації педагогічного процесу в ДНЗ.
• Урахування вікових та індивідуальних особливостей, необхідність використання первинної діагностики здоров'я та валеологічної культури дошкільнят; оцінка її результатів у ході організації здоров'язбережувального освітнього процесу.
• Дотримання організації педпроцесу інтересів та спрямувань дитини на конкретний вид діяльності, активності, ініціативності та самостійності.
• Педагогічна підтримка - допомога педагога дитині у якої виникають труднощі зняття емоціональної напруги та дискомфорту.
• Розроблення здоров'язбережувальних та здоров'яформувальних технологій, які б не тільки сприяли розвитку фізичного тіла дошкільнят, а й розвитку їхньої психіки, формуванню духовності, навичок комунікативності.
• Професіональна співпраця і співтворчість - обов'язкова взаємодія спеціалістів і педагогів в організації здоров'язбережувального процесу, спів праця з батьками.
• Систематичність і послідовність в організації здоров'язбережувального процесу.
• Забезпечення емоціональної комфортності та позитивного психологічного самопочуття дитини в процесі спілкування з ровесниками і дорослими, забезпечення соціального емоціонального благополуччя дошкільника.
СИСТЕМА УПРАВЛІННЯ ЗДОРОВ'ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНОЮ
ДІЯЛЬНІСТЮ (ЗЗД)
• Планування діяльності в сучасних умовах гнучке, опирається на неприривний процес пошуку нових форм та методів удосконалення діяльності.
• Успішна діяльність неможлива без перспективного планування
майбутнього розвитку заклад.
• Створення педагогічних умов - формування предметного,
комунікативного, навчально-розвивального середовища та забезпечення персоналом та створення матеріально-технічної бази.
• Завдяки результатам контролю проходить корекція раніше прийнятих рішень, планів. Правильно організований контроль має стратегічне значення і орієнтується на кінцевий результат.
• Ефективність діяльності закладу визначається результатами, досягненнями поставленої мети.
Проектування і розробка засобів ЗЗД – це активна педагогічна позиція, яка дозволяє здійснити інноваційну діяльність по моделюванню та проектуванню нових засобів, форм та технологій ЗЗД.


ЛІКУВАЛЬНО-ПРОФІЛАКТИЧНА РОБОТА ТА ІГРИ, ЩО ЛІКУЮТЬ

У дітей, після перенесених інфекцій, можуть довгий час залишатися пору¬ шення нервової системи, загальне послаблення організму, зниження емоцій¬ного тонусу. У перші два тижні у дітей помічається нестійкий артеріальний тиск, пульс, порушення сну, слабкість, швидка втома. На фоні правильно встановленого режиму дня спеціальні ігри можуть допомогти дитині стати більш впевненим, покращити її духовний і психологічний стан.
Піймай м'ячик
Мета, Розвиток координації рухів пальців і кистей рук, збільшення амплітуди рухів у цих суглобах, розвиток швидкості реакції.
Обладнання, Дошка, поставлена на стілець, м'ячик.
Ведучий або інший учасник гри котить з гірки м'яч. Інший ловить його внизу. Після цього гравці міняються місцям
Їжачок
Мета. Укріплення м'язового "корсету" хребта.
В положенні лежачи (на спині) дитини підіймає руки за голову і максимально витягується. Потім, підіймаючи верхню половину тулуба до колін, нахиляється вперед, тобто групується, обхвачуючи ноги під колінами (їжачок скрутився). Повторити 2-6 разів. Після кожного разу полежати і розслабитися.
Пташечка
Мета. Розвиток навиків стрибків, укріплення м'язового "корсету" хребта.
Ведучий пропонує пограти у "пташку". Дитина сидить на килимі, схрестив ноги і зігнувши руки у ліктях, торкаючись при цьому пальцями плечей ("крил"). Ведучий допомагає дитині випрямити спину, погладжуючи ії по спині і притягуючи лікті назад якомога ближче до тіла. Потім дитина встає і стрибає на місці, мов горобець.
Ігри для дітей з бронхолегеневими захворюваннями
При бронхолегенівому захворюванні порушується нервова регуляція апа¬ рату кровообігу, можливі спазми і недостатній кровообіг мозку, структур, що визначають якість рухового акту. Це виражається у не спритності направле¬них рухів, невмінні швидко і точно здійснювати рухи, некрасивій поставі.
Пугач
Діти сидять півколом. За сигналом "День" діти - пугачі повільно повер¬ тають голови праворуч і ліворуч. За сигналом "Ніч" - дивляться вперед і змахують руками, як крилами, повільно, без напруги вимовляють: "У у ффф". Повторити 2-4 рази. Стежити за правильною поставою.
Пір’їнки
На дві мотузки, що натягнуті горизонтально, кладуть 2-4 пір'їнки (пуночки), кожна на відстані 10 см один від одного. Діти сидять або стоять (при доброму стані здоров'я). Гравці діляться на дві команди і стають напроти пушків на відстані 50 см. За сигналом перші в командах підходять до мотузки і, зробивши глибокий вдих через ніс, сильним видихом через рот здувають (пуночки) з мотузки. Це виконують по черзі всі діти. Виграє та команда, у якої пуночки злетіли швидше. Гру можна ускладнити, якщо збільшити відстань між мотузками і гравцями.
Хто як зимує?
Діти стають у дві колони. Креслять лінію старту, а на відстані 15 - 20 см від неї - лінію фінішу. За сигналом перші в колонах, а за ними наступні ма¬ють якомога швидше досягти лінії фінішу. Пересуватися можна будь-як (пе¬рекочуватися, ходити на колінах, повзати), але тільки не бігти. Ті, хто досяг фінішу, спокійним кроком повертаються в кінець своєї колони.
Правильне дихання - здорове життя.
Від нашого дихання залежить наше здоров'я. Частота й глибина вдихів та видихів впливають на всі функції організму. Процес дихання нерозривно пов'язаний із кровообігом, з обміном речовин та енергії в організмі, а також із важливими функціями - сном, пам'ятью, емоційним тонусом, працездатністю, фізіологічними резервами організму, його адаптивною здатністю. Отже, дихання - основа нашого життя та здоров'я, найважливіша функція і потреба організму.
Керувати дихання не важко - треба лише навчитися виконувати спеціальні дихальні вправи. Дихальні вправи примушують працювати більшу частину легень, тим самим збільшуючи кількість кисню, що надходить в кров, а отже - запобігають розумовій та фізичній втомі. Регулярне виконання таких вправ сприяє зміцненню м'язів живота, грудної клітки, поліпшенню перистальтики, кровообігу, серцевої діяльності.
Діти дошкільного віку, певна річ, не знають, як правильно дихати, поза як не знайомі з механізмом цього процесу.
Ми передусім навчаємо своїх дітей правильно виконувати вдих і видих під час рухів: вдих рухається через ніс, видих—ротом, спокійно, без поштовхів, губи при цьому складені трубочкою для створення опру повітря.
Ігри на розвиток дихання
Літак - літачок
«Літак — літачок починає свій політ» — розводить руки в сторони: піднімає голову й робить вдих. «Я праворуч полечу» - повертається праворуч, видихає: «У-у-у». « Я ліворуч полечу» - повертається ліворуч, видихає: «У-у-у». «Приземлюся» — стає прямо й опускає руки.
Кулька луснула
Запропонувати дітям «надути кульку». Надуваючи кульку, діти широко розводять руки в сторони й глибоко вдихають носом. Видихаючи повітря в уявну кульку через рот, вимовлять: «Ф-ф-ф», повільно з'єднуючи долоні під «кулькою». Потім на оплеск ведучого «кулька лускається» - діти плещуть у долоні.
Булькання
Біля кожної дитини на столі стоїть склянка з водою та соломинкою. Вихователь показує, як правильно видувати повітря через соломинку, щоб отримати тривале булькання (глибоко вдихати через ніс, потім робити глибокий довгий видих через соломинку).

Крапковий масаж за методикою А.О. Уманської
Крапковий масаж сприяє загартуванню дітей та регуляції імунітету.
Застосовувати його можна в любому віці Уманська виділяє 9 біологічних
активних зон.
Основні (2 - 8) розміщенні в області обличчя та шиї.
Допоміжні (1,5,9) - біля хребта, на передній площині клітки та на руках.
Правила виконання масажу
Розпочинають масаж з першої зони, дальше послідовно масажують всі ділянки згідно нумерації.
o Кінчиком вказівного пальця діти натискають на відповідні крапки та роблять кругові рухи спочатку за часовою стрілкою, а потім проти неї 3-4 секунди в різні сторони.
o На шиї потрібні розтираючи рухи пальцями зверху вниз, від задньої до передньої поверхні шиї. Такий масаж краще всього робити вранці або в вечері.
Крапковий масаж рекомендується робити вранці, вдень і ввечері (кожні 6 годин). Методика А.О. Уманської дає змогу зниження захворюваності грипу, бронхіту, ангіни, фарингіту.

ПАЛЬЧИКОВІ ІГРИ ТА ВПРАВИ
Орієнтований перелік пальчикових вправ

1 «Пальчики вітаються» (однією рукою)
(обома руками)
2 «Стиснути – розтиснути»
3 «Молоточок»
4 «Молоточки»
5 «Людина»
6 «Млинок»
7 «Помахаємо долонями»
8 «Хвилі»
9 «Січемо капусту»
10 «Перемо білизну»
11 «Падає сніг»
12 «Кінь біжить»
Пучкою великого пальця правої руки по перзі торкаються кожного пальця цієї руки, те саме-лівою рукою. Скласти долоні перед собою, по черзі, починаючи з мізинчиків та закінчуючи великими пальчиками, притискувати та розтуляти одноіменні пальці із словами: „ Добридень пальчику !". Пальці ритмічно збираються в кулак і навпаки.
Вказівним пальцем однієї руки постукати по долоні другої руки. Стиснутими кулачками стукаємо один об другий.
Вказівний та середні пальці „ біжать "по столу.
Крутимо один кулачок навколо другого.
Помахати, розслабляючи долоні. Хвилясті рухи рук з одного боку в інший перед собою. Бити ребром однієї долоні по другій. Терти один кулачок об другий ( своєрідний масаж ). Плавні рухи руками зверху вниз. Чотири пальці, крім великого , по черзі стукають об стіл.


13 «Гра на піаніно» Імітація гри на піаніно.
14 «Дзеркало» Долоня або обидві перед очима,
пальці притиснуті один до одного.
15 «Слон іде» Вказівний палець вперед ( хобот ) ,
решта - йдуть по столу.
16 «Барабанчик " Двома пальцями „ барабанимо " в
повітрі або по столу.
17 «Пташки зернятка Зігнутим вказівним пальчиком
дзьобають» стукаємо по підлозі або столу.
Зайчик
На землі сніжок лежить,
Плані рухи руками, розвести їх над „землею ".
Зайчик по сніжку біжить.
Пальчикова фігурка „ Зайчик ".
Мерзнуть вушка,
Згинати й розгинати пальці -„ Вушка ".
Мерзнуть лапки,
Ворушити всіма пальцями, згинаючи п розгинаючи їх.
Бо без валянців
Утворити не мов дві „ мисочки " долонями.
Та шапки. Ой !
Двома долонями зобразити над головою шапку; одноіменні пальці обох рук торкаються один одного; розводячи лікті, розвести притиснуті пальці,
округлити фігуру й піднести над головою.

Ми ходили по гриби
Ми ходили по гриби,
Переступати двома пальцями по столу;
„ Гриб " -накрити кулачок опуклою долонею.

Зайчика злякались
(„ Зайчик ").
Поховались за дуби,
„ Дерево " - дві долоні, виставлені пальцями вгору , поставити навхрест.
Розгубили всі гриби,
«Гриб»; «Кошик» з’єднати дві опуклі долоні.
Потім засміялись –
Усміхнутися,

Зайчика злякались!

Зайченятко
- Ой, маленьке зайченятко,
(Зайчик).
Де твоя домівка - хатка ?
„ Дах " - з 'єднати долоні під кутом над головою.
- В мене хатка за горбочком,
- „ Дах "; „ Дерево " - з 'єднати долоні під кутом перед грудьми.
Під ялинкою й дубочком.
„ Ялинка” - долоні рук з перехрещеними пальцями виставити перед грудьми
Коники
(біля столу)
По гладенькому столі
„ Коник ' - чотирма пальцями (крім великого) стукати по столу.
Пальчики стукочуть.
Стукати голосніше.
То не пальчики, ні-ні -
Коники цокочуть.
Стукати ритмічно, цокаючи язиком.
Цок-цок-цок, цок-цок-цок,
За місток,
„ Місток " поставити руки „ поличкою " (одна на одну).
За млинок
„ Млинок " крутити кулачками один над одним.
Цок-цок-цок, цок-цлк-цок, (Коник)
В чисте поле ,за лісок. (Дерево )
Цок-цок-цок, цок-цок-цок, (Коник)
Потім знову в дитсадок .
,, Дах " над головою.
Квіточки
На галявині зростають
Квіточки маленькі.
“Квіточки” -долоні разом , пальці розставити, крім мізинців та великих,
вони торкаються одне одного.
Є рожеві, є червоні,
Жовті та біленькі.
Корінцями із землі
„ Корінці ' як „ Дерево ", але руки опустили донизу.
П'ють вони водичку,
А нап'ються - підростуть,
„ Квітка ", при цьому стати навшпиньки.
Стануть іще вищі.

СИСТЕМА ЗАГАРТУВАННЯ В ДОШКІЛЬНОМУ ЗАКЛАДІ №36

Провітрювання кімнат здійснюється через 1,5-2 години холодної пори року протягом 15 - 20 хвилин. Теплої пори року діти навчаються, граються при відчинених фрамугах.
Протягове провітрювання (за відсутності дітей) здійснюється двічі - тричі на день і триває від 10 до 13 хвилин.
Прогулянка на свіжому повітрі. Оптимально - тричі на день (але не менше двох - до та після денного сну).
Під час прогулянки: ігри, праця у природі, самостійна рухова діяльність, колективне виконання загальнорозвивальних вправ, рухливих ігор.
Миття рук, умивання водою кімнатної температури -5-7 хвилин у режимі дня.
Полоскання горла відварами лікарських трав в чередуванні з розчином олії чайного дерева, водою - для дітей від 4 до 7 років. Тривалість 1 хвилина, постійно після обіду.
Ходьба босоніж. Цілорічно у приміщенні ходьба по вологих килимках, просочених розчином морської солі, „доріжці здоров'я". Залежно від температури повітря, місця проведення тощо процедура триває від 1 до 10 хвилин.
Повітряні ванни. Приймаються в процесі ранкової гімнастики (улітку на вулиці), після денного сну, під час фізкультурного заняття. Температура повітря від + 21° С до + 15° С. Тривалість 2-10 хвилин узимку і до 30 хвилин улітку.
Обливання ніг проводиться перед денним сном. Тривалість від 20 до 40 сек. (з поступовим наростанням). Температура води від + 20° С до + 18° С. Для загартованих дітей можливе зниження температури. При обливанні ніг водою контрастних температур початкова температура + 36° С, кінцева + 25° С.
Вологе обтирання тіла рукавичкою. Проводиться щодня після денного сну. Тривалість від 50 сек. до 1 хвилини. Температура води від + 34° С до + 23° С (з поступовим пониженням).
Сонячні ванни. Приймаються під час прогулянки. Тривалість нарощується від 3-4 хвилин до 15 хвилин.
Повітряний душ приймається перед денним сном. Тривалість від 10 секунд до 10 хвилин, відстань до вентилятора від 5м до 0,5м .
Крапковий масаж виконується вранці, вдень, ввечері за методикою А.О.Уманської.

Термін відновлення повного фізичного навантаження дитини після хвороби

№ Хвороба Термін відновлення повного навантаження
1 Ангіна 14 днів. Далі - в залежності від стану.
2 Гострий бронхіт 14 днів. Далі - в залежності від стану.
3 ОРВІ 7 днів. Далі - в залежності від стану.

4 Гострий отит 14 днів. Далі - в залежності від стану.
5
665
87 Гостра пневмонія 1 місяць. Далі - в залежності від стану.
6 Гострий плеврит 1-2 місяці. Далі - в залежності від стану.
7
Грип 14 днів. Далі - в залежності від стану.
8
Гострі інфекційні захворювання 1 місяць. Далі - в залежності від стану.
9 Гепатит інфекційний 1 місяць. Далі - в залежності від стану.
10 Струс головного мозку 60 днів. Інколи до року.
11

Перелом кінцівок 1 місяць, інколи - 2.
12 Апендицит (після операції) 1 місяць.
13 Хронічні захворювання. Серцево-судинні Постійне неповне навантаження.
14 Хронічні тонзиліти Постійне неповне навантаження.
15 Хронічні захворювання дихальних шляхів. Постійне неповне навантаження.
16 Пахова грижа До операції - постійно.
17 Хронічний коліт. Гастрит 1 місяць.
18 Нефрит гострий 2 місяці.
19 Нефрит хронічний Постійне неповне навантаження.
Неповне навантаження передбачає: зменшення дозування виконання вправ, виключення стрибків, бігу.


Орієнтовна температура води для вологих обтирань дітей.

Вік дітей
Взимку Влітку Поступове зниження 1° води на 1° протягом:
Примітка


Початкова
t° Мінімальна
t° Початкова
t° Мінімальна


1-3 роки
4-5 років
6-7 років 33°
32°
30° 26°
24°
22° 32° ЗО° 28° 24°
22°
20-18 ° 5-7 днів
4-5 днів
3-4 дні 1) тривалість процедури 2-3 хвилини.
2) температура повітря в приміщенні 18-20°
Орієнтовна температура води для обливання дітей

Вік дітей

Взимку Влітку
Початкова
t° Поступове зниження води на 1° на протязі: Мінімальна t° Початкова
t° Поступове зниження води на t° на протязі: Мінімальна

1-3 роки
4-5 років
6-7 років 34
33
32 5 днів
3-4 дні
3-4 дні 28
26
24 33
32
30 3-4 дні
3 дні
3 дні 24
22
20
Картка обліку загартовуючих процедур після хвороби
Прізвище, ім'я дитини, вік.

Місяць, число Температура повітря в приміщенні Температура води Тривалість Реакція




Шкіри Загальна

* Зблідненнн' почервоніння тіла, самопочуття добре, дитина бадьора, на процедуру йде із задоволенням або: дитина щулиться, у нього озноб, гусяча шкіра, тремтіння, йде на процедуру неохоче, плаче.

Повітряний душ
Мета: Виробити опірність організму дитини до сприяння протягів і повітряних потоків.
Інвентар: звичайний побутовий вентилятор.
Вентилятор поставить так, щоб його крила були на рівні грудної клітки дітей. Роздягнути малят і поставити обличчям до вентилятора.
Не можна починати процедуру з розігрітими і спітнілими дітьми.
Через 10 секунд повернути дітей до вентилятора спиною.
Поступово зменшуємо відстань до вентилятора та збільшуємо тривалість процедури.
Щоденне виконання загартування допомагає адаптуватися до вітряного потоку.
При перерві загартування від 5 до 10 днів і більше - загартування починається спочатку. Якщо перерва була менш 5 днів, то обов'язково за таблицею визначити відстань до вентилятора і тривалість повітряного потоку за 4 дні до останнього перед перервою, процедури.
Загартування повітряним потоком буде ефективним лише якщо дотримуватись таких загальних принципів як системність, послідовність, врахування стану здоров'я дитини.
Режим загартування повітряним потоком.

Дні загартування Відстань від вентилятора (в метрах) Тривалість всієї процедури (в секундах)
Початковий період 1-2 5,0 20
3-4 4,5 40
5-6 4,0 60
7-8 3,5 80
9-10 3,0 100
11-12 2,5 120
13-14 2,0 140
15-16 1,5 160
17-18 1,0 180
19-20 1,0 180
21-22 1,0 180
23-24 0,5 180
Підтримуючий період 25-26 і дальше 0,5 180

ОРГАНІЗАЦІЯ РУХОВОГО РЕЖИМУ У ДОШКІЛЬНОМУ ЗАКЛАДІ
Здоров'я дитини залежить від низки факторів: біологічних, економічних, соціальних, гігієнічних, а також від характеру педагогічних впливів. Серед різноманітних факторів, які впливають на стан здоров'я та працездатність дитячого організму, важливе місце посідає рухова активність, тобто природна потреба в русі, задоволення якої є необхідною умовою всебічного розвитку та виховання дитини.
В основу розробки рухового режиму має бути покладений ряд принципів (оздоровча спрямованість, природне стимулювання рухового режиму та інтелектуальної активності) з урахуванням наступності й своєрідності педагогічних впливів у різних вікових групах. Серед них важливе місце посідає принцип індивідуально-диференційованого підходу, що дозволяє забезпечити максимальний розвиток кожної дитини, мобілізацію її мобільності та самостійності.
Рухова активність дошкільників має бути цілеспрямованою й відповідати його досвіду, інтересам, бажанням, функціональним можливостям організму, що й становить основу індивідуального підходу до кожної дитини. Тому необхідно дбати про організацію дитячої рухової діяльності, її різноманітність, а також виконання основних завдань та вимог до її змісту. Змістовий бік рухового режиму має бути спрямованим на розвиток розумових, духовних та фізичних здібностей дітей.
Модель рухового режиму дітей у дошкільному закладі

№ Види занять Особливості організації
Фізкультурно-оздоровчі заняття
1 Ранкова гімнастика Щодня на вулиці або в залі. Тривалість: молодша- 5-7 хв.
середня - 7-10 хв.
старша - 10 хв.

2 Фізкультхвилинка Щодня, у міру потреби, залежно від типу та
змісту занять. Тривалість – 3-5 хв.
3 Рухливі ігри та фізичні вправи на прогулянці Щодня під час прогулянки. Тривалість:
молодша – до 20 хв.
середня – до 25 хв.
старша – до 30 хв.
4 Оздоровчий біг (старші групи) Двічі на тиждень, підгрупами по 5-7 дітей, під час ранкової прогулянки. Тривалість – 3-7 хв.
5 Індівідуальна робота з розвитку рухів Щодня під час вечірньої прогулянки
6 Прогулянки – походи,
екскурсії (старші групи) 2-3 рази на місяць. Тривалість – 60 -120 хв.
7 Гімнастика пробудження Щодня після денного сну.
Навчальні заняття
1 З фізичної культури Двічі на тиждень. Тривалість:
молодша – 20 - 25 хв.
середня – 25- 30 хв.
старша – 30 -40 хв.
2 З плавання Двічі на тиждень, у другій половині дня,
підгрупами не більше 10 12 дітей.
Тривалість: 20 – 35 хв.
Самостійні заняття
1 Самостійна рухова
діяльність Щодня, під керівництвом вихователя, у
приміщенні та на вулиці. Тривалість залежить від вікових особливостей дітей.
Фізкультурно-масові заняття
1 Дні (тижні) здоров’я Один раз на квартал
2 Фізкультурне дозвілля 1-2 рази на місяць

3 Фізкультурне свято 1-2 рази на рік

Позагрупові типи занять
1 Спортивні гуртки, танці За бажанням батьків та дітей не більше двох разів на тиждень.
Спільна фізкультурно-оздоровча робота дошкільного закладу та сім}ї
1 Фізкультурні заняття дітей разом з батьками в дошкільному закладі За бажанням батьків, вихователів та дітей.
2 Участь батьків у фізкультурно-оздоровчих, масових заходах дитячого садка Під час підготовки та проведення фізкультурних дозвіль, свят, днів (тижнів) здоров'я, екскурсій, походів, відвідування відкритих занять.
У системі фізичного виховання дітей дошкільного віку важко переоцінити рухливі ігри, ту роль, яку вони відіграють у фізичному, розумовому, моральному і естетичному розвиткові дитини. Основними завданнями, які розв'язують у ході щоденного проведення рухливих ігор та фізичних вправ на прогулянці, є:
• подальше розширення рухового досвіду дітей, збагачення його новими, більш складними рухами;
• удосконалення наявних у дітей навичок з основних рухів шляхом використання їх у змінюваних ігрових ситуаціях;
• розвиток рухових якостей: спритності, швидкості, витривалості;
• виховання самостійності, активності, добрих стосунків з однолітками.
Під час використання рухливих ігор слід добирати по декілька нових варіантів, з ускладненнями, з використанням цікавих різноманітних атрибутів, що підвищує інтерес дітей до рухливих ігор, викликає в них бажання рухатися якомога краще, вправніше. Навчати дітей добре виконувати в іграх кожний рух, удосконалюючи свої рухові вміння і вільно використовувати їх у самостійній руховій діяльності як у дитячому садку так і вдома.
Під час проведення рухливих ігор потрібно створювати радісну й невимушену обстановку, щоб досягти більшої зацікавленості та бажання дітей брати в них участь. Цьому може допомогти підбір цікавого сюжету гри.
Рухливі ігри за мотивами казок
Рукавичка
Мета: вчити дітей ходити по колу, ходити і бігати врозтіч, не наштовхуючись один на одного: привчати їх швидко діяти за сигналом вихователя, допомагати один одному.
Хід гри
Оселились в рукавичці
Звірі лісові:
Мишка, жабка та лисичка,
Зайчик та ведмідь,
Вовчик з гострими зубами,
Кабан з довгими іклами.
Наша хатка невеличка,
Лиш комірка і світличка,
Та вона нам веселенька,
Рукавичка ця маленька.
/Діти в шапочках лісових звірів йдуть по колу, промовляючи слова. Одна
дитина в шапочці собаки стоїть за колом/
Ось біжить сюди собака,
Буде голосно він гавкать.
Щоб не трапилось біди,
Утікаймо хто куди.
/„Звірята" розбігаються врозтіч, „собака" їх ловить. Пійманих „ звірят,, „собака" виводить за собою з кола, гра повторюється/
Колобок
Мета: розвивати увагу, фонематичний слух, зосередженість, орієнтування в просторі.
Обладнання: маски героїв казки.
Хід гри.
За допомогою лічилки обирають дитину на роль Колобка. Решта дітей за бажанням: лисичка, вовк, ведмідь, зайчик.
Діти всі стоять в колі, колобок по середині. Діти йдуть по колу і говорять:
„ Колобок, ти зараз в лісі ми тебе звемо Ау ! А ти очі прикривай Хто кличе тебе впізнай. "
Вихователь вказує на любого героя казки. А дитина повинна голосом героя позвати: „ Колобок дружочок мій, я тебе не з'їм, не з'ї'м ". Колобок відкриває очі і говорить, хто його позвав. І так далі проводиться гра

Вовк та семеро козенят
Мета: вчити дітей бігати, не штовхаючи один одного, грати за
правилами гри. Виховувати уважність, доброзичливість, бажання грати в рухливі ігри. Вчити імітувати тварин, козенят, Козу, Вовка.
Хід гри.
Діти „ козенята " сидять у хатинці (стільці) з мамою Козою (дівчинка). Вовк „ ховається " за ,, хатинкою " (хлопчик). Коза: „ Нікому не відчиняйте,
Матусю чекайте." - іде в ліс.
Козенята: „ Підем трішки погуляєм
Доки матінку чекаєм " - вибігають із „ хатинки ", стрибають, бігають. Вибігає Вовк, ловить козенят, козенята біжать в „ хатинку ". кого Вовк спіймав, сідають на стільці навпроти „ хатинки " вертається Коза, каже Вовку:
„ Зараз я тебе спіймаю,
Козенят позабираю".
Коза ловить Вовка, забирає козенят у „ хатинку ". Якщо Коза не спіймає Вовка, „ козенята " виходять з гри.
Курочка Ряба
Мета: Вчити дітей виконувати рухи відповідно до віршованого змісту,
бігати легко, на носках, не штовхаючись один на одного, орієнтуватися в просторі змінювати рухи за сигналом вихователя. Перед початком гри достати шапочки, промовляючи слова:
Котилася торба з великого горба,
Прикотилася до малят,
Прямо в групу „Кошенята" .
А в тій торбі ховалася казка
Про діда та бабу та Курочку Рябу.
Вихователь одягає хустшку бабусі, одній дитині шапочку мишки.
Ми яєчка всі гарненькі, Золотенькі та кругленькі. Курочка нас ізнесла
Та бабусі віддала.
Діти в шапочках — яєчках сидять навприсідки, хитають
голівками. Дитина - мишка стоїть окремо.
Сидить мишка на припічку, Поглядає на яєчка. Хочеться
їй пустувати, Гратися, бешкетувати.
Діти - „ яєчка " встають, притупують ногою, плескають в долоні.
Ми від мишки утікаймо,
У бабусі всі ховаймось.
Діти -,, яєчка "біжать до вихователя—,, бабусі " дитина - „ мишка " їх ловить. Пійманих дітей „ мишка " відводить в сторону, гра повторяється без них.

СПОРТИВНІ РОЗВАГИ
У системі фізкультурно-оздоровчої роботи значне місце посідають фізкультурні свята, спортивне дозвілля, дні здоров'я, які є ефективною формою активного відпочинку дітей. Цікавий зміст, гумор, музичне оформлення, ігри, змагання, радісна атмосфера сприяють активізації рухової діяльності.
Під час фізкультурних свят усі діти мають брати активну участь у рухливих і спортивних іграх, естафетах, танцях, атракціонах, вправах з елементами акробатики, музично-ритмічних рухах. Широке використання різних ігрових прийомів, ігрових вправ, загадок, музичних творів сприяє позитивному емоційному настрою дітей, активному застосуванню набутих раніше рухових умінь і навичок.
З фізкультурою ми дружимо
Діти збираються біля входу до фізичного залу.
Ведуча - Сьогодні, хлопчики й дівчатка,
В нас буде фізкультурне свято!
Щоб рости і гартуватись
І міцніти, мов броня, Треба, друзі, нам займатись
Фізкультурою щодня!
Але спочатку нам доведеться
Подолати „ смугу перешкод ".
Діти один за одним проходять:
- по мотузці, покладеній на підлозі зигзагом;
- по ребристій дощі;
- вузькій доріжці, переступаючи кубики;
– стрибають з обруча в обруч на двох ногах.

– Раптом до залу вбігає Застуда.
Застуда - Хочеться вам пустувати,
Забавлятися, співати?
Цього не можу допустити,
І буду капості творити!
Щоб всі ви кашляли та чхали,
А не грали та співали!
Застуда забирає гімнастичні палиці.
Ведуча - Діти, діти, що ж робити?
Треба Застуду щільно оточити!
Гра „ Не випустимо "
Застуда - Ну добре. Віддам вам палиці, якщо побачу, що ви добре вмієте
робити ранкову гімнастику.
Діти виконують пісню ~ танок ,, Ранкова гімнастика
Щоб здоров'я було
У всіх завжди в порядку.
Люблять діти в садку
Ранкову фіззарядку.
/Діти йдуть по колу один за одним/
Приспів:
Весело стрибати - так,
Руки піднімати - так,
Присідати, уставати,
Знову весело стрибати. Так.
/Виконують вправи, про які йдеться в приспіві/
Добре нам, малюкам,
Гуртом робити вправи.
Раз - два - три, раз - два - три -
Вправо - вліво - вправо.
/Виконують нахили тулуба в сторони, тримаючи руки над головою/
Приспів.
Весело стрибати - так,
Руки піднімати - так,
Присідати, уставати,
Знову весело стрибати. Так.
/Виконують вправи, про які йдеться в приспіві/
Застуда - Мені сподобалося. Мабуть прийдеться віддати вам палиці. Я бачу, мені тут робити нічого. Піду пошукаю інших дітей, ледачих, не
таких спритних.
Застуда віддає гімнастичні палиці ведучій, виходить із залу.
Ведуча - У цей святковий добрий час
До гри запрошуємо вас.
Гра «Хто швидше складе сонечко " (з обруча та гімнастичних палиць).
Ведуча - А для наступного завдання Необхідно відгадати загадку.
Хлопці б'ють мене ногами,
А дівчатка б'ють руками.
Та від цього я не плачу,
Я - дзвінкий, веселий ...
/м 'ячик/
Гра „ Передай м 'яч по колу "
Діти стають у коло та передають м}яч один одному, а ведуча намагається догнати м 'яч.
Ведуча - Ще у мене є завдання –
То ж виходьте на змагання.
Гра ,, Збери кубик
Ведуча висипає багато кубиків, а діти (за сигналом) швидко збирають.
Ведуча - Свято до кінця підходить
- Треба підсумки підводить.
Наші діти спритні й дужі,
І кмітливі вони дуже.
До кінця іде вже свято –
Треба всім медалі дати !
ФІЗКУЛЬТ—УРА!
Розвага для дітей 5 - 6 років.
Завдання:
• Створити у дітей та дорослих радісний настрій, виховувати почуття
колективізму («один за всіх і всі за одного»)
• Розвивати у дітей та дорослих спритність, витривалість, силу м'язів.
Ракетки — 2 шт.
7. М'ячі (Б=25 см) — по кількості людей
8. Кошики — 2 шт.
9. Гімнастичні м'ячі — по кількості людей
10. Мотузка довжиною 5-6 м
11. Повітряні кульки
ХІД РОЗВАГИ
Ведучий. Добрий день! Я радий вас вітати, діти і батьки, учасники змагань і вболівальники. Сьогодні ми зібралися на спортивну розвагу «Фізкульт-ура!», щоб позмагатися в спритності, сміливості, силі. Зараз я познайомлю вас з учасниками нашого свята. Команда «Добряки»! Привітаємо їх: «Фізкульт-ура-ура-ура!» Але де ж наша інша команда? (Чуються голоси, шум за дверима зали.) У супроводі пісні розбійників з мультфільму «Бременські музиканти», танцюючи, заходить друга команда (батьки і діти з пов'язаними по-розбїйничі хустками па голові з іграшковими пістолетами в руках).
Танок розбійників
Вступ. 1 - 4 - ритмічні рухи плечима вгору, вниз.
Перший куплет. 1 - 4 - повернувшись обличчям в коло, присісти, ноги нарізно; скласти великий і вказівний пальці кружками, зобразити бінокль і оглядітися навкруги; 5 - 8 - кроки ліворуч і кроки праворуч.
Приспів. 1 - 4 - присідання, послідовні кругові рухи плечима назад; 5 - 8 - теж саме, випрямляючись.
Закінчити композицію зображуючи стрілянину.
Розбійники. Тут проходять змагання? Де призи? Нумо віддайте їх нам!

Ведучий. Шановні розбійники! Я вас прошу вас скласти зброю, вона вам не потрібне, адже у нас спортивні змагання. Знайомтеся з іншою командою це «Веселі розбійники»! Фізкульт-ура-ура-ура! Судити наші змагання будуть ... (судді вибираються з числа батьків, 3 людини. Головний суддя вимовляє клятву: «Присягаємося судити змагання чесно і справедливо!»).
Ведучий. Починаємо змагання з розминки. Кожний представник від команди повинен показати одну вправу.
Показує І учасник команди «Добряки», всі інші повторюють за ним. Наступну вправу показує представник команди «Веселі розбійники» і т.д. (по 5-6 вправ).
Естафети
1. Біг з ракеткою і повітряною кулькою. Учасник біжить до куба і назад, ведучи повітряну кулю ракеткою, стараючись щоб не впала.
2. Біг з ракеткою і лежачим на ній кубиком. Задача - не впустити кубик, якщо він впаде, то треба підняти його і продовжити естафету з того місця, де був втрачений кубик.
Біг змійкою з малим м'ячем в руках між чотирма покладеними на підлогу обручами, обігнути куб і повернутися тим же способом назад. М'яч передається наступному учаснику естафети.

4. Стрибки на двох ногах з малим м'ячем в руці в кожний обруч (4 шт.), обігнути куб і повернутися тим же способом назад. М'яч передається наступному учаснику естафети.
5. В обручах (4 шт.), що лежать на підлозі, поставлено по одній кеглі.
Перший учасник естафети біжіть, рукою кладе кеглі на підлогу, оббігає
куб і повертається по прямій. Другий учасник команди біжіть і ставить
кеглі в обруч, оббігає куб і повертається бігом по прямій.
6. «Найвлучнішій». Члени кожної команди почергово виконують кидок
м’яча в кошик з батуту (відстань батута до кошика 2,5-Зм), одночасно
виконуючи стрибки на батуті. Виграє команда, яка закинула найбільшу
кількість м’ячів у кошик.
7. «Рухливий ринг». З кожної команди вибирається по два учасники.
Спочатку приймають участь діти, потім дорослі. Перша четвірка гравців
підходить до мотузка, натягує її, ніби утворюючи ринг. В трьох кроках
за спиною кожного гравця кладуться м'ячі. По команді «Тягни!» кожний
гравець намагається першим дотягнутися до м'яча ногою. Гравець, якому
це вдається, перемагає.
8. Змагання капітанів. Гра «Пастка із стрічками». У дітей і дорослих за
спиною знаходяться по одній стрічці. Капітан команди за ЗО секунд
повинен витягнути якомога більше стрічок у дітей і дорослих з команди
суперників. Потім грає капітан іншої команди.
Слово надається жюрі для підведення підсумків зустрічі.
Розбійники . Нам, розбійникам, дуже сподобалося у вас в дитячому садку. Набриднуло бродити по лісах і дорогах, розбійничати, ми хочемо залишитися у вашому дитячому садку і гратися, дружити, змагатися. Згодні?
Діти і батьки. Так, згодні.
Наприкінці розваги всі виконують танець «Дружба» під музику О.Газманова.
ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ МАВП
музично - спортивна розвага для старшої групи
Мета: формування інтересу дітей до занять фізичною культурою і спортом, розвивати рухові здібності дитини, фізичні якості дітей, виховувати бережне становлення до свого здоров'я.
Обладнання, масажери з каштанів, 10 кегель, „ слід " тварин, обручі -6 шт, 2 куба, тренажер „ дах будинку ".
Діти у спортивній формі заходять до залу під звуки маршу.
1. Озирніться всі навкруг
Нас віта весняний луг. звичайна ходьба
2. Ми травичку не зімнемо -
На носочках всі підемо. ходьба на носочках
3. Ноги вище піднімаєм
Кущики ми не ламаєм ходьба з високим підніманням ніг
4. А квіточки обійдем
Красу луків збережем ходьба змійкою
5. То йдемо, то біжимо
У лісочок спішимо легкий біг, ходьба
Діти зупиняються біля дерева. Із-за дерева виходить лікар Айболить. Айболить Добрий лікар Айболить
Він під деревом сидить
Йдуть, до нього лікуватись
І ведмедик, і зайчата
Всіх врятує, полікує
Добрий лікар Айболить.
Доброго дня, діти.
Вихователь - Як гарно тут у лісі, лікар Айболить, яка тиша, як чудово пахне.
Айболить - Да, насправді гарно і тихо, а так чудово пахне цілюща сосна.
Повітря соснового бору виліковує навіть хворі легені. Отож,
дітки, дихайте, зцілюйтесь. А ще бачите - оце каштан. Він
допоможе вам набратися сили від доброго дерева. А як це
зробити, я вам покажу.
Вправа з масажероми з каштанів під музику, за вибором муз керівника, (виходять діти в костюмах мурашок)
Танок мурашок
Мурашки - Ви нас впізнали ? Ми - мурашки.
Пригріло сонечко весняне
І розпустилися квітки
І ось ми вийшли на поляну
Полагодити свій будинок.
Айболить - Чим ми зможемо допомогти вам?
Діти Треба зробити парканчик, щоб хтось ненароком не зруйнував наш
будинок.
Айболить Давайте пограємось-позмагаємось, а заодно і добру справу
зробимо. Ото ж потрібні спритні і працьовиті діти.
Гра - естафета „ Постав кілочки навколо мурашника "
/Змагання 2 команди по 5 чоловік. Потрібно дійти по слідах тварин (пошиті з тканини, та наповнені горохом, каштанами, насінням соняшника) до мурашника, поставити кілочок і повернутися назад. Замість кілочків - кеглі./
Приходить до залу листоноша й приносить лікару Айболиту листа. Айболить І читає листа і Ай - ай - ай, біда, біда. У далекій Африці
захворіли мавпочки. Треба їхати допомагати їм. Діти, хочете поїхати зі мною до Африки в країну мавп і врятувати тварин? Діти відповідають.
Айболить - Але ж в подорож я можу взяти тільки сміливих, сильних та спритних дітей. Зараз ми позмагаємось і перевіримо хто з вас найспритніший.
/ Естафета „ Найспритніший " /
Змагаються 2 команди. Треба пройти по тренажеру „ дах ", пролізти через „ дракона " (із дуг), залізти на драбинку, злізти, повернутися до своєї команди.
Апболит - Які ви сміливі, спритні, усіх вас беру до подорожі.
Під музику до залу заходить Бармалеп.
„ Пісня бармалея "
Бармалей - Ага, попалися! Я злий і страшний розбійник Бармолей. Я не
хочу, щоб у країні мавп було весело і ці мавпочки стрибали по
деревах. Не відпущу тебе, Айболить. Я спіймаю вас, в комору а
двері замкну на великий замок.
Приносить бутафорський великий замок і великий ключ. Імітує
замикання замка і виходить.
Айболить _Не журіться, милі діти! я придумав, як вибратися звідси. Ми з
вами вилізем у вікно. Тільки тихо, щоб Бар молей не почув. )
Діти, виконують вправу: підтягуючись руками, повзуть на животі по
гімнастичній лаві І
Айболить - Ми врятувались! Але що це? Щоб дійти до країни мавп, треба перейти цей глибокий рів.
Естафета „ Перестрибни перезрів
" / 2 команди. Кожен учасник виконує стрибки на 2 ногах в обручи, оббігає куб
і повертається назад стрибками на 2 ногах / Айболить і діти - Ура! Ми втікли від Бармолея.
Де ж мої хворі мавпочки?
Виходять діти в костюмах мавп, Айболить оглядає їх.
Айболить - Так, усе ясно. В них болять зуби, бо не чистили їх, болять
животики, бо вони не мили руки перед їжею.
Дитина І - Глянь; без мила і водиці
Умиваються 2 киці
Язичком вмиваються
Лапками втираються.
Дитина 2 - Я до крана сам дістану.
Умиваюсь біля крану
Мию милом щоки, шию,
І водою добре мию.
Дитина З- В мене щіточка зубна
Подивіться - ось вона.
Зверху вниз і навпаки
Чищу зуби залюбки.
Дитина 4- Кроленята - глянуть любо:
Об морквинки чистять зуби
І тому в них зубки цілі -
Гострі - гострі, білі - білі.
Айболит - Поки діти читали вірші, я допоміг мавпочкам . І тепер вони теж
можуть разом із дітьми веселитися.
Дитина 5 - На святі на спортивному ми добре позмагались.
І в Африку із лікарем швиденько ми добрались.
Дитина 6 - Але тепер прощатись час
І ми, в танок запрошуємо вас.
Усі діти танцюють спортивний танок

Орієнтовний план заходів фізкультурно-оздоровчої роботи в дошкільному закладі № 36

№ Заходи Час проведення
1 Ранковий прийом дітей на свіжому повітрі.
2 Ранкова гімнастика (на свіжому повітрі, в приміщенні).
3 Організація та проведення: -„дня здоров'я"; -спортивних свят;
-спортивних розваг.
4 Прогулянки на свіжому повітрі. Повітряні, сонячні, водні процедури.
5 Рухова активність (рухливі ігри, фізкультхвилинки, фізкультпаузи, самостійні ігри,).
6 Миття рук та ліктів прохолодною водою
7 Денний сон у добре провітреному приміщенні.
8 Організація та проведення гартовальних заходів: -ходьба по доріжці здоров'я; -крапковий масаж за А.О. Уманською; -полоскання ротової порожнини водою кімнатної температури; -ходьба босоніж; -бризкання ніг водою; -гімнастика пробудження; -обтирання вологою рукавичкою.
9 Організація та проведення оздоровчо-профілактичної роботи
10 Масаж біологічно активних точок долонь за допомогою природного та підручного матеріалу (горох, каштани тощо)
14 Проведення антропометрії дітей.
15 Використання фітонцидів, олії чайного дерева.
16 Проведення занять з фізкультури, фізкомплексів.
17 Проведення дихальної та пальчикової гімнастики, лікувальних ігор.

РОБОТА З БАТЬКАМИ
Орієнтовний план роботи з батьками

№ Заходи Термін Відповідальний
1 • Поради батькам: "Виконання режиму дня - запорука успіху". • Засідання клубу молодої сім'ї. Перші дні малюка в дитячому садку. Вересень Завідуюча, вихователь-методист
2 • Екскурсія-подорож до осіннього лісу (за участю батьків). • Усний журнал „Здоров'я дітей - в наших руках". Жовтень Вихователь- методист, вихователі
3 • Зустріч з лікарем-педіатром „Все про загартування малят". • День відчинених дверей „Школа сприяння здоров'ю". Листопад Лікар, вихователі
4 • Консультація „Алкоголь-батьки- діти" • Виставка малюнків дітей та батьків „Тато, мама, я - здорова сім'я" Грудень Лікар, вихователі
5 • Секрети здоров'я. Поради інструктора ЛФК. • Спортивне свято за участі батьків „Малятка-здоров' ятка". Січень Інструктор ЛФК, вихователі
6 • Засідання клубу молодої сім'ї „Всі ми невід'ємні частинки природи". • Виставка творчих родинних робіт „Природа - наш друг". Лютий Завідуюча, вихователі
7 • Вечір відповідей та запитань. Зустріч з лікарями-спеціалістами дитячої поліклініки № 23 • Родинне свято "Збережемо землю нашу". Березень Лікар, медсестра, муз. керівник
8 • Консультація „Не паліть-поруч діти". • Спортивне свято „Мама, тато, я -здорова сім'я". Квітень Медсестра, вихователі
9 • Культура здорового способу життя. Анкетування батьків. • День здоров'я за участі батьків „Мандрівка до Країни Здоров'я". Травень Вихователь-методист, муз. керівник, вихователі

Фізичне виховання дітей в сім'ї
Коли необхідно починати займатися фізкультурою
Починайте займатися з немовлям з перших днів його життя. З обережністю ставтесь до ніжних тканин немовляти, тому попереднє ознайомлення з анатомо-фізіологічними особливостями дітей в спеціальній літературі принесе тільки користь.
Основним періодом занять батьків з дітьми є вік від 2 до 6-7 років, хоча і після цього не слід припиняти занять у сім'ї незважаючи на те, що в цьому віці з'являються і інші можливості для фізичного розвитку дитини - в школі, спорттовариствах, культурно-освітніхзакладах, де дитина займається під керівництвом спеціалістів з фізичного виховання і спорту.
Як зацікавити дитину заняттями фізичною культурою
Здорову дитину не треба примушувати займатись фізичною культурою - вона сама потребує рухів і з задоволенням виконує все нові і нові завдання. Ні в якому разі не слід примушувати дитину виконувати той чи інший рух або перетворювати заняття в нецікавий урок. В зв'язку з цим тренування повинні проходити у вигляді гри, тоді дитина весь час буде знаходитись у гарному настрої. Поступово залучайте дитину у все нові види ігор і забав, систематично повторюйте їх, щоб дитина міцно засвоїла вивчені вправи. Чудово, якщо ви підбадьорите дитину, покажете яка вона міцна, спритна і сильна. Збудити інтерес у дитини до занять допоможе також і демонстрація його вмінь перед іншими членами сім'ї або однолітками. Так поступово у дитини розвинеться впевненість у своїх силах і бажання вчитись далі, засвоювати нові, більш складні ігри і рухи.
Якщо у дитини немає бажання займатись, проаналізуйте причини негативного відношення до занять, щоб в подальшому створювати більш сприятливі умови.
Як забезпечити безпеку занять
Кожна вправа, яку ви виконуєте з дитиною повинна бути правильно вибрана, щоб запобігти будь-якій травмі або розладу здоров'я. Тому звернімо увагу на основні правила безпеки, які слід обов'язково виконувати при вихованні у дитини сміливості.
1. Піднімаючи дитину ніколи не тримайте п тільки за кисті рук, а обов'язково за передпліччя, оскільки кістки, м'язи і сухожилля ще
недостатньо міцні. Найбільш безпечно підтримувати дитину за стегна. При
виконанні акробатичних вправ дуже важливим є положення рук дорослого,
щоб попередити можливість отримання травми хребта і голови.
2. Кожну нову вправу засвоюйте повільно, постійно підтримуйте дитину,
щоб вона відчувала впевненість. В подальшому можна прискорити темп
виконання вправи і повільно виключити допомогу дитині, щоб вона
якомога швидше виконала цю вправу самостійно. Постійно
підстраховуйте дитину, готуйтесь в разі необхідності швидко її
підхопити.
3. Навчайте дитину бути уважною під час занять, щоб вона сама турбувалась про безпеку. Більш складні вправи і стрибки слід завжди виконувати на м'якій підстилці (ковдрі, килимі, матраці, траві).
4. Тривале утримання складних поз в ранньому віці недопустиме, через
1-2 секунди необхідно повернути дитину в вихідне положення. Краще декілька разів повторити вправу.
5. Висіння тільки на руках у дошкільному віці небезпечне, оскільки воно дає надмірне навантаження на суглоби і весь плечовий пояс. З тих самих причин не дозволяйте дитині розгойдуватись при висінні, наприклад на кільцях.
6. Не дозволяйте дитині залазити вище того рівня, на якому можна її дістати -
максимально до 2,2 м. Тільки тоді, коли ця навичка буде досконало засвоєна (наприклад, по нахилених сходах), можна дозволити дитині старшій від 3-х років самостійно залазити вище.
7. Ніколи не використовуйте для змагань найбільш небезпечні вправи. Завжди виконуйте їх повільно і зосереджено, щоб в дитини не послабилась увага, а ви не робили б похибок при страхуванні.
8. Уникайте рухів, при яких дитина занадто прогинається в
поперековому відділі, так як більшість дітей потребують виправлення цієї частини хребта.
Як підготувати місце і інвентар для занять
Приміщення, де ви займаєтесь з дитиною завжди слід добре провітрювати, обов'язково відкриваючи вікна, а зимою - хоча б кватирку. Приміщення повинно бути чистим, відносно теплим (16-18°С) і добре освітленим. Щоб запобігти травматизму, необхідно забрати предмети, що заважають рухатись або можуть розбитись; достатньо місця повинно відводитись для виконання акробатичних вправ і рухливих ігор. Для пом'якшення ударів під час стрибків найкраще використовувати чистий килим. На вулиці м'який килим замінить трав'яний газон або пісок.
Слідкуйте за тим, щоб діти не бігали і не стрибали на асфальті, бетоні або кахельних покриттях: необхідний еластичний прошарок, і ні в кому разі він не повинен бути твердим.
На жаль, в сучасних квартирах немає умов для повноцінного рухового розвитку дитини, тому батькам слід створити необхідні умови для занять на вулиці.
Пам'ятайте, чим краще ви навчите дитину радіти рухам і спілкуванню з природою, чим менше вона буде розбещена комфортом, який породжує бездіяльність і лінощі, тим краще ви підготуєте її до самостійного життя.

Усний .журнал для батьків
„ЗДОРОВ'Я ДІТЕЙ В НАШИХ РУКАХ"
Перша сторінка „Здоров'я - найбільша цінність людини".
Виступ завідуючої дитячої поліклініки.
Фізкультхвилинка для батьків.
Всі дихайте...
Не дихайте...
Все в порядку, спочивайте.
Дружно руки піднімайте,
Все прекрасно, опускайте.
Нахиліться, розігніться,
Станьте прямо, посміхніться.
Так, я оглядом задоволений,
Бо ніхто з батьків не хворий.
Всі веселі та здорові,
До роботи всі готові!
Друга сторінка „Режим дня".
Консультація для батьків.
Показ комплексу ранкової гімнастики „Курчатка".
Третя сторінка „їжа - джерело росту та здоров'я".
Виступ медсестри дошкільного закладу.
Рекомендації кухаря ДНЗ. Рецепти приготування страв для малюків у вихідні дні.
Четверта сторінка „Загартування".
Показ методики проведення вологого обтирання рукавичкою та крапкового масажу.
П'ята сторінка „Чистота - запорука здоров'я".
Рекомендації лікаря дошкільного закладу.
Шоста сторінка „Активний відпочинок"
Показ заняття з фізкультури дітей разом з батьками.


Анкета для батьків
1. Чи часто, на ваш погляд, хворіє ваша дитина?
2. Причини хвороби:

• недостатній фізичний розвиток;
• спадковість;
• недостатнє фізичне виховання дитини в сім'ї та дошкільному закладі.
3. Чи знаєте ви фізичні показники, за якими можете стежити за
розвитком вашої дитини?
• так
• ні
• частково.
4. На що, на ваш погляд, слід звернути особливу увагу, турбуючись про
здоров'я та фізичний розвиток дитини?
• дотримання режиму дня;
• повноцінне калорійне харчування;
• достатнє перебування на свіжому повітрі;
• виховання культурно-гігієнічних навичок;
• фізкультурні заняття;
• загартовуючі заходи;
• активний відпочинок;
• психологічний комфорт.
• Які загартовуючі засоби найбільш придатні для вашої дитини?
• полегшена форма одягу для прогулянок;
• обливання ніг водою контрастної температури;
• обтирання вологою рукавичкою;
• ходіння босоніж;
• прогулянка в будь-яку погоду;
• полоскання горла водою кімнатної температури;
• умивання обличчя, шиї, рук до ліктя водою кімнатної температури.

• Чи знаєте ви, як зміцнити здоров'я вашої дитини?
• так;
• ні;
• частково.
7. Чи потрібна вам допомога дошкільного закладу?
• так;
• ні;
• частково.



РОБОТА З ПЕДАГОГАМИ
ПАМ'ЯТКА ДЛЯ ПЕДАГОГА
Педагог має володіти важливими професіональними якостями. Серед цих якостей слід виділити:
• високий рівень професіонально-етичної, комунікативної, рефлексивної
культури;
• здібності до формування та розвитку особистих креативних якостей;
• основ здоров'я, здорового способу життя;
• володіти знаннями основ проектування та моделювання
здоров' язберігаючих технологій в навчальних програмах і заходах;
• уміння прогнозувати результати власної діяльності, а також здібності
до вироблення індивідуального стилю педагогічної діяльності.
Педагог має уміти:
• аналізувати педагогічну ситуацію в умовах педагогіки
оздоровлення;
• володіти основами здорового способу життя;
• прогнозувати розвиток своїх вихованців;
• моделювати систему взаємовідносин в умовах педагогіки
оздоровлення;
• особистим прикладом вчити малюків піклуватися про своє здоров'я
людей, що поруч.


ШКОЛУ ЗДОРОВ'Я - СТВОРЮЄМО САМІ
Ділова продуктивна гра
Мета.
Сформувати модель школи сприяння здоров'ю в умовах сучасного дошкільного закладу.
Форма проведення.
Спільна групова інтерактивна діяльність, «мозковий штурм», «Карусель».
1. Тест на визначення самооцінки.
На картці намальовані драбинка щастя, драбинка здоров'я, драбинка розуму. На найвищій сходинці стоять найщасливіші, найздоровіші, найрозумніші; на найнижчій - нездорові, нерозумні, нещасливі. Відмітьте на кожній драбинці ту сходинку, на якій ви стоїте. Де ваше місце на драбинці щастя? Куди ви поставите себе на драбинці здоров'я? Яка ваша сходинка на драбинці розуму?
Аналіз результатів. Чому саме це місце ви обрали? На якому місці хотіли б опинитися?
2. Вправа «Знайомство»
Правила гри.
Розкажемо всім, хто тут є, про себе і почнемо зі слів «Доброго дня, мене
звуть ...». Нам допоможе м'ячик. Ми будемо його передавати по колу
(кидати один одному), і той, кому м'яч дістанеться в руки, голосно назве
своє ім'я і привітається. Я бажаю вам всім здоров'я і добра (дуже
емоційно).
3. «Карусель».
Кожна група. має карку, на якій записано 8 принципів здоров'язбережувальної діяльності в дошкільній освіті.
а) Залишіть із запропонованих 8 принципів - 7, які на вашу думку
обов'язково треба включити в модель школи здоров'я. Можна
викреслювати, об'єднувати, доповнювати, але їх має бути - 7.
Час виконання - 5 хвилин.
б) Представник групи з карткою, на якій визначено 7 принципів,
відправляється до іншої групи (за годинниковою стрілкою). Він презентує
доробки групи і пропонує залишити 6 із 7 принципів. Зверніть увагу: один із принципів група може внести самостійно.
Час виконання - 1 хвилина.
в) Представник групи з карткою, на якій визначені 6 принципів,
відправляється до іншої групи і пропонує залишити 5 із 6 принципів.
Один з принципів група може внести самостійно.
Час виконання - 1 хвилина.
г) Представник повертається до своєї групи з 5 принципами. Група
обговорює, залишає із 5 принципів 4 (можна викреслити 2, а додати 1).
4. Фізкультурна хвилинка.
«Шлях до здоров'я».
Представник від кожної групи учасників та від глядачів по черзі роблять крок вперед, називаючи при цьому, що вони роблять для зміцнення та збереження свого здоров'я.
5. Школа здоров 'я.
Кожна група створює свою модель школи здоров'я, беручи за основу
вибрані принципи.
Час виконання - 5 хвилин.
Захист моделей по І хвилині.
6. Модель випускника школи здоров'я.
Група медиків розповідає, яким вони бачать випускника школи здоров'я.
(записують на аркуші паперу і передають дальше).
Група педагогів розповідає, що їм заважає сформувати такого випускника.
Група вихователів-методистів підказує педагогам, як ці проблеми можна
вирішити.
7. Вправа «Хвиля любові».
Згадати своє перше кохання або найщасливішу мить вашого життя і хай щастя переповнює вашу душу. В такі хвилини завжди хочеться зробити щось приємне. То ж напишіть на аркушах паперу побажання і подаруйте його тому, кому найбільше хочеться.

Анкета-гра «Здоров'я дитини»

Фізичне Психічне
Соціальне Духовне
Основні показники здоров'я

Духовного Фізичного
Психічного Соціального

Фізичне здоров'я - це такий стан організму дитини, коли показники основних фізіологічних систем перебувають у межах норми й адекватно змінюються в процесі взаємодії з довкіллям; це гармонійна взаємодія всіх органів та систем.
Основні показники фізичного здоров'я:
• Нормальний або високий рівень фізіологічного розвитку дитини, що виявляється й підтвержується антропо- та біометричними показниками;
• Відсутність хвороб або поодинокі захворювання
Психічне здоров'я - внутрішньосистемна основа соціальної поведінки особистості. У ньому відображається стан мозку, коли його вищі відділи забеспечують активну інтелектуальну, емоційну та свідомо-вольову взаємомодію індивідуума з довкіллям. Компоненти психічного здоров'я -інтелектуальний та емоційний.
Основні показники психічного здоров'я:
• Достатній або високий рівень розвитку психічних процесів: уважність, активність, міцність та обсяг пам'яті;
• Наявність розумових якостей;
• Розвинена мова;
• Доброзичливість, радість.
Духовне здоров'я - усвідомлення особистістю свого. „Я" як частки природи і суспільства; прояв морально-вольових рис характеру, віра у вищі духовні цінності, відповідальність перед іншими людьми, безкорисливість.
Основні показники духовного здоров'я:
• Радісне світосприймання;
• Чистота думок і спонукань;
• Культура мовлення;
• Наявність морально-етичних якостей.
Соціальне здоров'я визначає здатність дитини контактувати з однолітками
та дорослими в різних життєвих ситуаціях. Пріоритетом для соціально здорових дітей є не стресовий стиль життя.
Основні показники соціального здоров'я:
• Достатнє й зрівноважене спілкування з однолітками та іншими
людьми;
• Швидка адоптація до фізичного й суспільного середовища;
• Спрямованість на суспільно корисну справу, культура користування матеріальними благами.

Анкети для вихователів

• Фізичне виховання
Яке місце ви відводите фізкультурі в процесі навчання та виховання дітей?
Чи можливий, на вашу думку, розвиток фізичних здібностей в дошкільному віці? Обґрунтуйте свою відповідь.
Як виховуєте індивідуальні особливості та фізичні здібності дітей?
Які форми роботи використовуєте для розвитку рухових якостей у дітей? Назвіть найбільш ефективні.

Які засоби рухової активності дітей, їх зацікавлення застосовуєте у своїй роботі? __________________________________________________________
_________________________________________________________________

Труднощі з якими зустрічаєтесь в роботі з розвитку рухових якостей у дітей Шляхи їх подолання._______________________________________________
_________________________________________________________________

Оздоровлення дітей
Як ви розумієте вираз «гармонія душі і тіла»?
Назвіть нетрадиційні методи фізкультурно-оздоровчої роботи, їх доцільність.
Що цікаве , з вищенаведеного, використовуєте в роботі?
Як ставляться батьки до нововведень з фізкультурно-оздоровчої роботи в групі?_____________________________________________________________________________________________________________________________

Експрес-анкета для вихователів
Прочитайте та підкресліть необхідне.
1. Вихователь збирає дітей на рухливу гру за допомогою
Прийомів
Змагання
Доручення черговим
Звукового сигналу
2. Вихователь зацікавлює дітей за допомогою
Розповіді
Показу іграшки
Загадки, пісні
Лічилки
3. Вихователь пояснює рухливу гру

В процесі гри
До її початку
Частинами
Короткими нагадуваннями
4. Вихователь розподіляє ролі в рухливій грі
За бажанням дітей
Призначає чарівною стрілкою
Лічилкою
Самостійним розподілом


ЛІТЕРАТУРА
1. Базовий компонент дошкільної освіти / Науковий керівник: А. М. Богуш, дійсний член НАПН України, проф, д-р пед. наук; Авт. кол-в: Богуш А. М., Бєлєнька Г. В., Богініч О. Л., Гавриш Н. В., Долинна О. П., Ільченко Т. С., Коваленко О. В., Лисенко Г. М., Машовець М. А., Низковська О. В., Панасюк Т. В., Піроженко Т. О., Поніманська Т. І., Сідєльнікова О. Д., Шевчук А. С., Якименко Л. Ю. ― К.: Видавництво, 2012. – 26 с.
2. Журнал „Дошкільне виховання" - 2005р. №3, 5, 12; 2007р. №7.
3. М. Пономаренко „Основи здоров'я", Тернопіль „Підручники і
посібники", 2004
4. Г.Г. Провазюк „ Гра і здоров'я", Тернопіль „Мальва - ОСО", 2005
5. Л.І. Омельченко, Т.В. Починок „Загартування дітей і підлітків", Київ
„Здоров'я", 1989
6. В.І. Шахненко „Азбука здоров'я молодшого школяра", Київ, Центр
„Магістр-3", 1998
7. Фітооздоровлення дітей та молоді. Харківський державний університет
міжфакультетська науково-дослідна валеологічна лабораторія, 1999
8. А.С. Галанов „Игрьі, которьіе лечат", Москва, Творческий центр, 2004
9. Н.Ю. Савельева „Организация оздоровительной работьі в дошкольньгх
образовательньїх учереждениях", Ростов-на-Дону, „Феникс", 2005
10. В.И. Ковадько „Здоровьесберегающие технологии", Москва
«ВАКО»,2004
10. Н.И. Ефименко „Физкультурньїе сказки", Харьков „Ранок", 2005
11. М.Ю. Картушина „Сценарии оздоровительньїх досугов", Москва,
Творческий центр, 2004
12. Н.А. Фомина, Г.А. Зайцева „Сказочньш театр физической культурьі",
Волгоград, „Учитель"

13. Т.С.Овчинникова «Организация здоровьесберегающей деятельности в
дошкольньїх образовательньїх учреждениях», Санкт-Петербург,
«Каро», 2006
14. Е.Ю.Александрова «Оздоровительная работа в ДОУ по програмне «Остров здоров'я», Волгоград, 2006

1 коментар: